Ciepłownia Kozienice pracuje na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla miasta Kozienice. Dostarcza ciepło na potrzeby gospodarstw domowych, jednostek sektora publicznego, instytucji i przedsiębiorców. Ciepłownia zlokalizowana jest na terenie Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC), przy ul. Głowaczowskiej 39, w Kozienicach.
W skład instalacji, wchodzą cztery kotły opalane węglem kamiennym, dwa kotły opalane biomasą oraz dwa agregaty prądotwórcze. Moc cieplna zainstalowana w ciepłowni to 39,316 MW. Nominalna moc cieplna w paliwie to 45,812 MW.
Kotły biomasowe, pracują w kogeneracji z instalacją ORC. Na terenie ciepłowni zainstalowane są dwa układy kogeneracji, składające się z dwóch kotłów biomasowych i dwóch obiegów ORC. Stanowią one dwa źródła w układzie skojarzonym do produkcji ciepła i energii elektrycznej powstałej ze spalania biomasy z wykorzystaniem technologii ORC. Energia elektryczna wyprodukowana w obiegu ORC zużywana jest na potrzeby własne ciepłowni.
Kotły zainstalowane w ciepłowni, posiadają dwustopniowy układ odpylania spalin. Wyposażone są w następujące odpylacze:
WLM-5 Kocioł K-3:
- (I stopień odpylania) odpylacz wstępny typu MOS
- (II stopień odpylania) multicyklon typu LURGI, sprawność układy odpylającego = 90%
WLM-5 Kocioł K-4:
- (I stopień odpylania) odpylacz wstępny typu MOS
- (II stopień odpylania) bateria cyklonów CE + filtr workowy DFN, stężenie za odpylaczem <100 mg/m3u
WR-10 Kocioł K-5:
- (I stopień odpylania) odpylacz wstępny typu MOS
- (II stopień odpylania) cyklofiltr ICF, stężenie za odpylaczem <100 mg/m3u
WR-10 Kocioł K-6:
- (I stopień odpylania) odpylacz wstępny typu MOS
- (II stopień odpylania) b. cyklonów BC + filtr workowy FP, stężenie za odpylaczem <100 mg/m3u
Kocioł biomasowy I:
- (I stopień odpylania) multicyklon, sprawność 65-75%
- (II stopień odpylania) elektrofiltr, sprawność >-99%
Kocioł biomasowy II:
- (I stopień odpylania) multicyklon, sprawność 65-75%
- (II stopień odpylania) elektrofiltr, sprawność >-99%
Ciepłownia nie jest wyposażona w instalacje odsiarczania i odazotowania spalin. Ilość powstających zanieczyszczeń gazowych SO2 i NO2 jest ograniczona do wartości dopuszczalnych, poprzez optymalizację pracy paleniska.
Kotły biomasowe wyposażone są w zaawansowane systemy kontroli i monitoringu, które pozwalają zoptymalizować proces wytwarzania ciepła. Ponadto technologia filtrowania i oczyszczania spalin minimalizuje negatywny wpływ na jakość powietrza.
Kozienicka Gospodarka Komunalna Sp. z o. o. posiada decyzję wydaną przez Starostę Kozienickiego na wprowadzanie zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do powietrza, ważną do 26 września 2034 roku. Dokument ten określa dopuszczalne rodzaje i ilości substancji zanieczyszczających wprowadzanych do powietrza atmosferycznego. Zakład dotrzymuje, obecnie obowiązujące standardy emisyjne dla instalacji Ciepłownia Kozienice.
Kozienicka Gospodarka Komunalna Sp. z o. o. posiada również decyzję z dnia 30.11.2016 r. wydaną przez Starostę Kozienickiego, zezwalającą na uczestnictwo we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, obejmującą dwutlenek węgla.
Zainstalowane kotły, podlegają pod przepisy Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 24 września 2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów.
W naszej Ciepłowni skuteczność odpylania układów odpylających dla poszczególnych kotłów wynosi <100mg/m3.
Dla porównania zestawienie wielkości emisji zanieczyszczeń pyłowych z różnych domowych urządzeń grzewczych [mg/m3]:
Źródło. Polska Izba Ekologii
Ochrona powietrza sprowadza się w praktyce do redukcji emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń do poziomów określonych w wymaganiach prawa. Od 1 stycznia 2016 roku aktem prawnym determinującym standardy emisji jest tzw. dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych (IED). Dotrzymanie restrykcyjnych limitów w Ciepłowni Kozienice jest możliwe dzięki realizacji wielu inwestycji i modernizacji.